Çavuşin

Çavuşin

Kapadokya bölgesinde en zengin tarihe sahip olan en eski köylerden birisi de Çavusin Köyüdür. Bölgede köy halkı yaşamını halen sürdürmektedir. Göreme ve Avanos yolu üzerinde bulunan bu köy Göreme’ye birkaç km uzaklıktadır. Çavusin’e vardığınızda pek çok yıkılmış harabeler göreceksiniz. Bu yapılar, maalesef günümüze ulaşamamış tarihi yapılardır. Bu yapıların yıkılma sebebi, bölgede aktif olan erozyonlar ve bu bölgede geçmişte yaşanan deprem hareketliliğidir. Çavusin Köyü peri bacalarının en güzel göründüğü yerlerden birisidir. Bölge, Kapadokya’yı keşfetmek için en uygun yerlerden birisidir. Bunun sebebi, katılabileceğiniz pek çok turun bulunmasıdır. Çömlek yapımı, yürüyüş turu, atv turu, at turu ve Kapadokya’nın en meşhur etkinliği olan balon turuna katılabilirsiniz. Özellikle fotoğraf meraklıları için Çavusin bölgesi pek çok farklı tepe manzarası sunuyor. Günün her saatinde büyüleyici fotoğraflar çekebileceğiniz tepeler mevcut. Bu tepelere yürüyüş yaparak çıkabilirsiniz.Bu güzel köye dair tüm bilgileri bulacağınız sayfamızda birlikte yürümeye ne dersiniz?

Keşfet

Çavuşin Haritası

Çavuşin Köyü Nerededir?

Çavuşin Köyü, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı bir köydür. Köy Avanos’a yaklaşık olarak 4 km uzaklıktadır. Nevşehir şehir merkezine ise hemen hemen 12 km uzaklıktadır. Kapadokya’nın ünlü vadilerinin giriş sınırı bu köyden başlıyor.

Çavuşin Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Kapadokya bölgesinde Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı olan Çavuşin Köyü’ne ulaşmak için pek çok farklı rota mevcut. Nevşehir Havalimanı’nı ya da Kayseri üzerinden geliyorsanız Kayseri Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.
Özel aracınız yoksa Nevşehir-Avanos araçlarıyla bölgeye ulaşabilirsiniz. Göreme’den gelmek isteyen ziyaretçiler, Avanos’a giden minibüslere binerek Çavuşin Köyü sapağında inerek bölgeye ulaşabilir.  Özel aracınızla geliyorsanız Nevşehir merkezden, yol boyunca tabelaları takip ederek Çavuşin’e ulaşabilirsiniz.

Çavuşin Balayı Otelleri

Azure Cave Suites

Kapadokya’da sıra dışı manzarası ile dikkat çeken Azure Cave Suites Oteli, Göreme Açık Hava Müzesi’nin ortasında bulunur. Bu sebeple oldukça güzel manzaraları vardır. Özellikle teras manzaraları ile misafirlerinin takdirini toplaya Azure Cave Suites, Türkiye’nin en iyi butik otelleri arasın gösterilmektedir. Kapadokya balayı çiftleri için de bölgenin gezilecek yerlerine yakınlığı sayesinde oldukça iyi bir tercih olabilmektedir. Aynı zamanda Çavuşin köyü yakınlarında konaklamak isteyen misafirlerimiz için de b otel iyi bir tercih olacaktır. Çünkü Azure Cave Suites, Çavuşin Köyü’ne oldukça yakındır. Azure Cave Suites Otel’den hemen balayı rezervasyonunuzu yapmak için linke tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

MDC Hotel

Çavuşin Köyü, Kapadokya gezilecek yerler arasında önemli bir lokasyondur. Ancak Kapadokya’ya gelenlerin gezilerini burayla sınırlı bırakmamasını tavsiye ederiz. Bu sebeple Çavuşin’i mutlaka Kapadokya gezi rotası içine alan misafirlerimiz için konaklama tercihi olarak bölgenin en turistik ilçesi Ürgüp’te konaklamayı tavsiye ederiz. Ürgüp’te kalınacak yerler içinde ise MDC Hotel, jakuzili ve hamamlı odaları ile özellikle Kapadokya balayı çiftleri için çok iyi bir seçenektir. MDC Hotel, Çavuşin Köyü’ne 12 km. mesafede olup araçla 15 dk.’lık sürüş mesafesindedir. Çavuşin Köyü gezisi için konaklama olarak MDC Otel’i tercih edebilirsiniz.

Çavuşin Köyü’nün Tarihi

Çavuşin Köyü, Hristiyanlık için önemli birçok kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Köy, Roma döneminden beri varlığını sürdürmektedir. Roma döneminde Hristiyanlığı yaymak isteyen dervişler bu köyde yaşamışlardır. Roma askerlerinden kaçan Hristiyanlar, peri bacalarını oymuşlardır. Ve saklanabilecekleri yerler oluşturmuşlardır.
Bölgede yaşayan halk toprağı ekerek yaşamını sürdürmek istemiştir. Fakat toprak çok verimsiz olduğu için farklı arayışlara yönelmişlerdir. Yaşadıkları kayadan evlere güvercinler için oyuntular yapmışlar. Bu oyuntulardaki güvercin gübrelerini kullanarak geçinmeye çalışmışlar.
Bizans döneminde, nüfusun büyük bir kısmını Hristiyanlar oluşturuyormuş. 1071 Malazgirt Savaş’ından sonra Selçuklu döneminde bölgeye gelen Türkler, Hristiyanlar ile uyum içerisinde yaşamışlar. Köye camiler, kervansaraylar, türbeler inşa edilmiştir. Hristiyan yapılarına ve Hristiyanlara karşı bir tavır sergilenmemiştir. Türkler ve Hristiyanlar arasındaki ilişkiler barış içinde sürmüştür.

Çavuşin Köyü

Çavuşin Köyü’ndeki Kiliseler

Çavuşin Köyü’nde görülmesi gereken mozaik ve seramiklerle işlenmiş pek çok kilise bulunmaktadır. 1972-1975 yıllarında olan depremler, bölgedeki yapıların hemen hemen yarısını yıkmıştır. Kiliselerin inşasına Bizans döneminde başlanmıştır. Selçuklu döneminde kiliseler yapılmaya devam etmiştir.
Bölgedeki en eski kilise Vaftizci Yahya Kilisesidir. Bölgedeki en ünlü ve en eski kiliselerden bir diğeri de Çavuşin Kilisesidir. 1985 yılında, kilise Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.
Çavuşin’de bulunan kiliselerin bazıları Güllüdere vadisi içerinde bulunmaktadır. Kolonlu Kilise, Haçlı Kilise, Saklı Kilise, Üç Haçlı Kilise bunlardan bazılarıdır.
Çavuşin Köyü’nde Hristiyanlığın önemli isimlerinden adını alan başka kiliseler de vardır. Aziz Jean Kilisesi, Aziz Paul Kilisesi, Azize Meryem Kilisesi bunlardan bazılarıdır. Bunun dışında bazı kiliseler de önemli olaylardan ya da bulundukları yerin isimlerini almışlardır. Cemalların Kilise, Üzümlü Kilise, Gıdıların Kilise bu kiliselere örnektir. Ve bölgedeki önemli kiliselerden bazılarıdır.
Kiliseler her gün pek çok turisti ağırlamaktadır. Geçmişten günümüze varlığını koruyabilmiş bu kiliselerde fotoğraf çekmek yasaktır. Çünkü flash ışıklarının mozaiklere ve motiflere zarar verdiğini düşünülmektedir.

Çavuşin Köyü Kiliseler

Vaftizci Yahya Kilisesi

Vaftizci Yahya Kilisesi bölgede en çok ilgi gören yapıların başında gelmektedir. Bölgedeki en eski kilisedir. 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Kilise, Göreme-Avanos yolu üzerinde olan Çavuşin Köyü’nde bulunmaktadır.
Kilise tek apsisli ve kare planlı bir mimari yapıya sahiptir. Manastır kilisesi olarak kullanıldığı da biliniyor. Kilise günümüze ulaşmış freskleriyle bile görülmeye değer.
Kilisenin giriş kısmı yıkılmıştır. Uzun yıllar önce yapılan kilise, erozyondan zarar görmüştür. Kilise adını, Hz. İsa’yı vaftiz eden ve Hristiyanlık için önemli bir kişi olan, Yahya’dan almaktadır.
Yahya, Kral Hirodes’in kardeşinin eşiyle evlenmesinin yanlış olduğunu söylemesi üzere zindana atılır. Yahya’nın öldürülmemesinin sebebi herkes tarafından saygı duyulan ve sevilen bir kişi olmasındandır. Yıllar sonra bir törende, kralın kızı Salome ettiği dansla babasını etkilemiştir. Bu yüzden babası ne isterse gerçekleşeceğiniz söyler. Salome annesi danışarak Yahya’nın ölümünü ister. Bu sebeple Vaftizci Yahya öldürülür.
Kilisede Vaftizci Yahya için yapılan üçlü bazilika bulunmaktadır. Buradaki fresklerde Salome’nin dans figürlerinin resmedilmesi göze çarpmaktadır. Kilisede ayrıca Hristiyanlığın bazı kutsal emanetlerinin saklandığı da bilinmektedir.

Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Kilisesi, dönemin Bizans imparatoru II. Nikiforos adına 964-965 yılları arasında yapılmıştır. Kilisenin duvarlarında Hristiyanlık tarihinin önemli olaylarını anlatan mozaikler vardır. Kilisenin giriş koridoru yıkıldığı için sağ ve sol tarafa yapılan merdivenlerle kiliseye giriş yapılıyor.
Kilise üç apsis ve tek neften oluşan bir mimariye sahiptir.  6 Aralık 1985’te Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Müzeye giriş yaklaşık olarak 10 TL’dir. Eğer Müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz.

Kapadokya’da Yürüyüş Turu

Kapadokya’nın çeşitli yerlerinde yürüyüş turları oldukça popülerdir. Bunun bir sebebi yürüyüş turlarının bölgeyi gezmek için daha ucuz olmasıdır. Diğer sebebi ise yürüyüş turlarının Kapadokya’yı adım adım gezmenin insanlara daha cazip gelmesidir.
Çavuşin bölgesi de Kapadokya’nın önemli yürüyüş turu rotalarından birisidir. Çavuşin’den başlayan pek çok rota olduğu gibi, Çavuşin’den geçen ve Çavuşin’de biten pek çok rota da mevcuttur.
Bölgedeki yürüyüş turlarını genellikle oteller acente etmektedir. Bu yüzden pek çok farklı rota görebilirsiniz. Çok kolay bir şekilde, istediğiniz otelden istediğiniz yürüyüş turuna katılmanız mümkün. Oteller, tur başlangıcı için alana sizi araçla bırakıyor. Tur bittiğinde otelinize transferiniz sağlanıyor. Tur içerisine bir öğün yemeğiniz de dahil ediliyor.
Bu kısımda sizlere Çavuşin’den başlayan, geçen ya da biten popüler rotalardan bahsedeceğiz.

Çavuşin Köyü Yürüyüş Turu

Çavuşin Köyü – Paşabağ Yürüyüş Turu

Çavuşin-Paşabağ yürüyüş turu, Göreme-Avanos yolu üzerinde olan Çavuşin’den başlamaktadır. Bu yürüyüş turu yaklaşık olarak 1 buçuk saat sürmektedir. 5 km uzunluğunda bir yürüyüş rotasıdır. Kapadokya’nın doğu yönüne doğru, Paşabağı’na doğru yolculuğa çıkacaksınız.
Çavuşin Köyü’nü geçtikten sonra karşınıza çıkan her renkten zambak çiçeklerine kapılıp gideceksiniz. Daha sonra ufak su deposuna varacaksınız. Oraya vardığınızda tepenin arkasında sizi büyüleyici bir manzara bekliyor olacak. Dar bir patikada ilerledikten sonra peri bacalarının eşsiz manzarasıyla büyüleneceksiniz.
Yolculuğun sonuna doğru yaklaşırken bir manastır göreceksiniz. Baskıdan kaçan Hristiyan keşişleri, burada peri bacalarını oyarak saklanabilecekleri bir yer oluşturmuşlardır. Paşabağ’a varınca dinlenip bir şeyler içebilirsiniz. Çayınızı veya kahvenizi yudumlarken Kapadokya manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kızılçukur-Göreme Yürüyüş Turu

Kızılçukur-Göreme en çok tercih edilen yürüyüş turu rotalarından birisidir. Bu rota Çavuşin mezarlığından başlar. Kızılçukur Vadisi’ndeki manzarayı yakalamak için bu rotadaki turlar genellikle gün batımından 3 saat önce başlar. Kızılçukur vadisine adını, volkanik tüflerde bulunan demir minerali vermiştir. Bu rotada yaklaşık olarak 8 km yürüyeceksiniz.
Rota, köye adını veren Çavuş’un da yattığı Çavuşin mezarlığından başlıyor. Üç Haçlı Kilise’ye vardığınızda kilisenin özel motiflerine tanıklık edeceksiniz. Daha sonra ağaçların ve bağların arasından geçip Haçlı Kiliseye varacaksınız. Yol boyunca oturup gün batımıyla birlikte Kızılçukur Vadisi’nin kızıllaşmasını izleyebilirsiniz.
Devam edip vadinin tabanına indikten sonra tekrar tepesine tırmanmaya başlayacaksınız. Daha sonra oldukça büyük olan Direkli Kilise’ye varacaksınız. Bu kilise pek fazla duvar süsüne, mozaiğe sahip değil. Basit süsler ve motifler görebilirsiniz.
Turun sonuna gelirken Kızılçukur Vadisi’nin seyir noktasına çıkıyorsunuz. Buradaki satıcılardan atıştırmalık bir şeyler alıp gün batımının Kızılçukur’un kızıllığı ile birleşmesini izleyebilirsiniz.

Meskendir Vadisi Yürüyüş Turu

Meskendir Vadisi, Göreme-Ortahisar yolundan ulaşabileceğiniz, popüler bir yürüyüş rotasıdır. Vadinin girişine ulaşmak için dik bir yerden inmeniz gerekmektedir. Bu, vadiye inmeden harika bir manzara ile karşılaşacağınız anlamına gelmektedir.
Meskendir Vadisi 4400 m uzunluğundadır. Vadi içerisinde diğer vadilerde gördüğünüz gibi pek çok sedir ağacı göreceksiniz. Vadiye girer girmez hemen sağınızda Meskendir Kilisesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Vadide görülmeye değer başka kiliseler de var. Tıpkı Kapadokya’nın bütününde olduğu gibi.
Vadide olağanüstü manzarası ile bir yürüyüş rotası var. Bu rota Kızılçukur Vadisi, Güllüdere 1 ve Güllüdere 2 Vadilerini geçtikten sonra Çavuşin Köyü’nde son buluyor.

Çavuşin Köyü Balon Turu

Kapadokya’da balon turları Çavuşin bölgesinde yapılmaktadır. Çavuşin pek çok aktivitenin yapıldığı sıkça ziyaretçi alan bir köydür. Harika manzarası ve tarihinin aynı anda görülmesi insanları büyülemiştir. Kapadokya’da balon turları her yıl 500 bin kişiyi ağırlamaktadır.
Balon turunun fiyatları sezona ve yoğunluğa göre 1200 ile 1900 TL arasında değişmektedir.
Balon turları 3 ya da 4 saat sürmektedir. Uçuşlar gün doğumundan hemen önce yapılmaktadır. Balon turuna otel transferiniz, kahvaltınız ve uçuş sertifikasınız dahildir. Balon turunda yer ayırtmak önceden rezervasyon yapmayı unutmayın.

Çavuşin Köyü At Turu

Çavuşin Köyü at turu yapmanın en popüler olduğu rotalardan birisidir. At turları genellikle gün batımına iki saat kala yapılır. Turun fiyatı yaklaşık olarak 250 TL’dir. Otel transferiniz sağlandıktan sonra misafirler için uygun bir at seçilir. Atlı rehber eşliğinde tur başlar.
At turunun en güzel taraflarından birisi arabaların giremediği yolları atlar ile keşfediyor olmanız olabilir. At turu ile Meskendir Vadisi, Güllüdere Vadisi, Kızılçukur Vadisi ve Çavuşin Köyü rotalarını dolaşacaksınız. Kapadokya’da gün batımının tadını bir de at üzerinde deneyimlemenizi öneririz.

Çavuşin Köyü At Turu

Çavuşin Köyü ATV Turu

Çavuşin Köyü’nün ünlü vadilerinde ATV turu yapmak size muhteşem bir deneyim sunacak. Eğer adrenalin seviyorsanız, kirlenmeyi dert etmiyorsunuz bu tur tam size göre. ATV turları yaklaşık 250 TL’den başlıyor.
Tur, gün batımından 2 saat önce otel transferinizle başlıyor. Bilgilendirme ve ısınma turlarının ardından ATV’yi kullanabilecek duruma geliyorsunuz. Çavuşin bölgesindeki vadileri ve Çavuşin Köyü rotalarını geziyorsunuz. Tur esnasında fotoğraf çekmek için sık sık molalar veriliyor. Tur otelinize transferinizin sağlanması ile son buluyor.

Çavuşin Köyü ATV Turu

Çavuşin Köyü’nde Seramik

Kapadokya bölgesinin çömlekçilik ve seramik geleneği Çavuşin Köyü’nde sürdürülüyor. Yerel halkın el yapımı seramiklerini sık sık göreceksiniz. Dilerseniz satın da alabilirsiniz. Kapadokya’nın her yerinde pek çok çanak çömlek atölyesi görebilirsiniz. Bazı atölyeler sadece satış yaparken bazılarında çömlek yapımını deneyimleyebilirsiniz. Çömleklerin ve diğer seramiklerin sergilendiği, mağara bir müze de var. Bu müzenin adı Güray Seramik Müzesi.

Güray Seramik Müzesi

Hititlerden beri süren çömlekçilik geleneğine ev sahipliği yapan Kapadokya’da, Güray Seramik Müzesi bu kültürü gözler önüne sermektedir. Uzun yıllardır varlığını sürdüren çömlek geleneği babadan oğula geçerek günümüze kadar ulaşmıştır. Müze, dünyanın dört bir yanından ağırladığı ziyaretçilere bu geleneğin tarihsel gelişimini anlatmak amacıyla kurulmuştur.
Güray Seramik Müzesi, Avanos ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Müze kayaya oyularak inşa edilmiştir. Yerin 20 m altındadır. Müzenin toplam alanı 1600 m2dir. Güray Seramik Müzesi, dünyadaki ilk ve tek yeraltı müzesidir.
Antik eserler salonu, modern eserler salonu ve fuaye ile birlikte müze toplamda 3 bölümden oluşmaktadır. Yıl boyunca açık olan müze, gündüzleri ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Akşamları ise fuaye alanında çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.
Çavuşin Köyü Seramik

Şimdi Ara