Kapadokya Mavi Tur, yürüyüşü ve gizemli deneyimleri çok olan bir turdur. Kapadokya turlar genellikle 3 kısımdan oluşuyor. Kırmızı Tur, Mavi Tur ve Yeşil Tur şeklinde. Kapadokya Mavi Tur da bölgenin özellikle güney bölgesini içine alan vadiler, yeraltı şehirleri, peri bacaları ve tarihi köylerinden oluşmaktadır. Bu tur 8-10 saat civarı bir zaman dilimini kapsamaktadır. Dolayısıyla bu tura katılım gösterecek misafirlerimizin tur kapsamında 1 günlerini ayırmaları gerekmektedir. Kapadokya Mavi Tur sabah 09.30 saatlerinde başlayıp gün batımında sonlanmaktadır. Acentamız, 3 gün ve üzeri konaklaması olan her Kapadokya Balayı Paketi içeriğinde Mavi Turu ücretsiz olarak misafirlerine sunmaktadır. Kapadokya balayı deneyimini acentamızdan alan misafirlerimiz Kapadokya Mavi Tura ücretsiz olarak katılabilmektedir.

Kapadokya Mavi Tur Ücretleri

Bölgede düzenlenen tur hizmetleri içerikleri, uzunlukları ve sunulan hizmetleri bakımından farklılık göstermektedir. Kapadokya Turları içinde 3 kategoride var olan turlara ek olarak bir de özel turlar bulunmaktadır. Bu özel turlar farklı tema ve konseptlerde düzenlenmektedir. Kapadokya gezilecek yerler, Kapadokya yeraltı şehirleri , Kapadokya antik köyleri ve Kapadokya müzeleri gibi farklı turlar için acentamızla iletişime geçebilirsiniz. Kapadokya Mavi Tur ücreti 2022 yılı için 400 TL’dir. Bu ücret içeriğine nelerin dahil olduğunu açıklayalım;

Kapadokya Mavi Tur Ücretine Neler Dahil?

 • Otelden Alınma
 • Rota Kapsamındaki Yerlerin Gezisi
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Tur Kapsamında Alışveriş Noktalarından İndirimli Yararlanma
 • 3 çeşitten oluşan Öğle Yemeği
 • Otele Dönüş

Kapadokya Mavi Tur Güzergahı

 • Yeraltı Şehri Turu (Ortalama 2-3 km. arası yürüyüş)
 • Kızılçukur Vadi yürüyüşü (1.5 saatlik yürüyüş)
 • Çavuşin Köyü
 • Öğle yemeği
 • Güvercinlik Vadisi
 • Otele Dönüş

Kapadokya Mavi Tur Programı

Yeraltı Şehri Turu

Kapadokya’da 3 büyük yeraltı şehri bulunmaktadır; Derinkuyu Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri. Bölgedeki yeraltı şehirleri, düşmanlardan ve bu yerlerden geçen ordulardan korunmak amacıyla yapılmıştır. Mavi turun ilk durağında ise Özkonak Yeraltı Şehri turu ile tura başlamaktayız. Bu yeraltı şehri 4 kattan oluşmaktadır. Tüm katlarını tur kapsamında misafirlerimizle gezmekteyiz. Özellikle yeraltı şehrinde o dönemde bir mühendislik harikası olarak inşa edilmiş birçok detay bulunmaktadır. Rehberlerimiz bu detayları hikayeleri ile birlikte misafirlerimize aktarmaktadırlar.

Yeraltı Şehir Turu

Yeraltı şehirlerine tarihteki insanlar korunma amaçlı birçok düzenek inşa etmişlerdir. Ayrıca çok sert kurallarla bölge halkını yönetmişlerdir. Düşman orduları bölgeye geldiğinde orada gerçekten bir hayat olmadığına ikna olmaları için ordular gelmeden önce tüm insanları yeraltı şehrine yerleştirmişlerdir. Ancak yeraltı şehirlerinin giriş kapıları ve yolları çok dar olduğu için kilolu insanları giriş bölümünde zehirleyerek öldürmüşlerdir. Bununla birlikte bazı insanların dar alan fobisi o dönemde de varmış. Yeraltına inmek istemeyen insanlar da zehirlenerek öldürülmüşlerdir. Kan akıtarak öldürmeyi tercih etmemişlerdi çünkü yeraltındaki hayatlarını steril tutmaları gerekmektedir.

Kapadokya Kızıl Vadi

Ürgüp’e oldukça yakın bir mesafede bulunan Kızılçukur Vadisi, aslen Ortahisar ilçesi sınırları içerisindedir. Büyük bir vadi olduğu için üç ilçeye de sınırı bulunmaktadır. Bu vadi özellikle kızıl renkteki tüf toprakları ile bilinmektedir. Gün doğumu ve gün batımı saatlerinde büründüğü manzaralar seyri doyumsuzdur. Mavi Turun ikinci durağında ziyaret ettiğimiz Kapadokya Kızılçukur Vadisi, 1.5 saatlik bir yürüyüş ile gezilmektedir. Bu yürüyüş esnasında vadi içerisinde yer alan peri bacaları ve vadini birçok açıdan manzaraları çok güzel bir şekilde yakalanmaktadır. Ayrıca yıllardır bu tura katılan tecrübeli rehberlerimiz günün hangi saatinde hangi bölgeden en iyi manzaraları yakalanacağı konusunda uzmandır.

Mavi tur ile Kızıl Vadi gezisinde misafirlerimiz eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilmektedir. Burada taşların ve düşlerin sonsuzluğu içinde romantik anlar da yaşamak mümkündür. Özellikle evlilik teklifi konusunda bu vadi bulunmaz nimettir. Misafirlerimizin vadinin her açıdan deneyime dahil olabilmesi adına burada geçirilen vakit uzun olacaktır. Özellikle bu tura katılacak misafirlerimizin uzun yürüyüşe ve engebeli arazi şartlarına uygun ayakkabı tercih etmelerini tavsiye ederiz. Sizin için Kızıl Vadiyi gitmeden deneyimleyebileceğiniz bir gif hazırladık. İyi seyirler.

Kızıl Vadi Kapadokya

Çavuşin Köyü

Kapadokya’nın en eski yerleşim alanlarından birisi Çavuşin Köyüdür. Bu antik köyde binlerce yıllık tarihe sahip evler bulunmaktadır. Hala bu evler yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Çavuşin köyü tarihte Roma baskısından kaçıp dinlerini özgürce yaşamak isteyen insanlar tarafın kurulmuştur. Bu köyde bulunan mağaralara gizli ibadethaneler inşa ederek dinlerini yaşamaya çalışmışlardır. Bu sebeple köyün ruhani bir yanı da vardır.

Bu köyde 5. yüzyıldan kalma çokça kilise vardır. Bu kiliseler arasında özellikle Çavuşin Kilisesi ve Vaftizci Yahya Kilisesi ön plana çıkmaktadır. Misafirlerimize bu kiliseleri rehber eşliğinde göstermekteyiz. Çavuşin Köyünde aynı zamanda farklı aktiviteler de mümkündür. ATV turu ya da AT Turları bu köyde yapılabilmektedir.

Kapadokya Turları Yemekli | Öğle Yemeği

Yoğun bir gezi programı sonrası açlığı gidermek ve biraz dinlenmek gerekiyor. Mavi tur kapsamında bu durakta 3 çeşit harika yemeğin tur kapsamında karşılandığı bir öğle yemeği arası vermekteyiz. Burada 1 saatlik arada misafirlerimiz bir yandan yemeklerini yerken bir yandan da dinlenebilmektedirler. Öğle yemeği sonrası Mavi Tur kaldığı yerden devam eder.

Güvercinlik Vadisi

Bu vadi adını tahmin edebileceğiniz üzere Güvercinlerden alır. Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın dünyaca ünlü balon görsellerinde ve instagram fotoğraflarında en çok kullanılan vadilerindendir. Bu vadide tarihte güvercin yetiştiriciliği sıkça yapıldığı için Güvercinlik Vadisi adı verilmiştir. Kapadokya üzüm bağları ve üzüm yetiştiriciliği oldukça önemli bir geçim kaynağıdır. Bu bağlardaki üzümlere gübreyi de toprağa çok yararlı olan güvercin gübresinden sağlamışlardır. Bu sebeple güvercinlerin yetiştirilmesi önemli yer tutmuştur. Ayrıca bölgede bulunan onlarca kilise içerisinde yer alan freskler ve duvar resimlerinin kalıcı olmasını sağlamak için yine güvercin gübresi kullanılmıştır. Güvercinlik vadisini gezerken sıklıkla kayalarda güvercin yuvaları oymalarına denk gelebilirsiniz.

Mavi tur kapsamında son durakta ziyaret edilen Güvercinlik Vadisi, Göreme ile Uçhisar arasında yer almaktadır. Vadi içerisinde yeraltı sığınakları, çeşitli bitkiler, kiliseler ve olmazsa olmaz peri bacaları bulunmaktadır. Güvercinlik Vadisi içerisinde kırmızı noktalarla işaretlenmiş yürüyüş yolları bulunmaktadır. Bu yürüyüş yolları takip edilmezse eğer kör yollarla yanlış yerlere saplanma durumları olabilir. Rehberlerimiz bu konuda sizlere yönlendirici olacaktır. Kapadokya Mavi Tur son durağındaki Güvercinlik Vadisi gezisi ardından araçlarla otellere dönüş sağlanır. Böylece turumuz tamamlanır.

Güvercinlik Vadisi Mavi Tur

Kapadokya Mavi Tur Rezervasyon

Kapadokya günübirlik tur için gelen misafirlerimiz için de Mavi Tur organize edebilmekteyiz. Ya da Kapadokya 1 gece 2 gün balayı paketi  tercih eden misafirlerimiz için de Mavi tur paketi ayarlayabiliriz. Bunların dışında da farklı bir otelde ya da acenta ile Kapadokyaya gelmiş olsanız bile HTR Tur hizmet farkıyla Kapadokya Mavi Tur rezervasyonu yapmak isterseniz linkten acentamıza ulaşarak hemen rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.