Bölgenin birbirine yakın olan turistik alanlarına yapılan turlar 3 farklı kategoride yapılmaktadır. Özellikle bur turlar 1 gün içine sığabilecek şekilde hazırlanmaktadır. Kapadokya’ya seyahat eden misafirlerimize gelmeden önce merak ettikleri yerlerin hangi tur kapsamında olduğunu öğrenerek planlama yapmalarını tavsiye ederiz. Bu turlar Kapadokya Kırmızı Tur, Yeşil Tur ve Mavi tur olarak kategorize edilmektedir. Kapadokya’da en çok tercih edilen tur Kırmızı Turdur. Bu tur kapsamında acenta olarak bölgeyi çok iyi tanıyan rehberlerle birlikte çalışmaktayız. Birlikte çalıştığımız rehberlerimizde farklı dillerdeki kabiliyetleri, hikaye anlatabilme becerileri, organizasyon yetenekleri ve insani davranış ve tutumları açısından en iyi seviyede olma durumlarını göz önünde bulundururuz. Bununla birlikte turun yapılacağı ulaşım araçlarını ve tur arasında verilecek öğle yemeğini hassasiyetle seçeriz.
Kapadokya Kırmızı Tur kapsamında Kapadokya’da mutlaka gidilmesi gereken yerler listesinde olan yerleri rotamıza almaktayız.

Kapadokya Kırmızı Tur Rotası şu şekildedir;

-Devrent (Hayal) Vadisi
-Paşabağları
-Açık Hava Müzesi
-Avanos Çanak Çömlek Atölyesi
-Öğle Yemeği
-Uçhisar Kalealtı
-Göreme Panaroma (Nazar Boncuklu Ağaç)
kapadokya kırmızı tur

Kapadokya Bölge Turu Fiyatı

Kapadokya’da yapılan Kırmızı Tur, Yeşil Tur ve Mavi Tur aynı zamanda bölge turu olarak da bilinmektedir. Kapadokya turlar arasında bu 3 kategori dışında özel turlar da bulunmaktadır. Bu özel turlar Kapadokya yeraltı şehirleri, Kapadokya gezilecek vadiler, Kapadokya tarihi köyler ya da Kapadokyada Gezilecek Müzeler gibi farklı temalarda yapılmaktadır. Bu özel turlar için seyahat planlaması yapmak ve misafir danışmanımızla rezervasyon yapmak için bu linkten acentamıza ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Kırmızı Tur Fiyatı

Kapadokya Kırmızı Tur fiyatı kişi başı 400 TL’dir. Bu fiyat 2022 yılı için geçerlidir ve günceldir. Özellikle misafirlerimiz Kapadokya Kırmızı Tur fiyatı 2021 başlığı altında bir yazı okuyarak fiyat bilgisi konusunda yanlış bilgi alabilmektedir. Bölgeye yapılacak seyahat öncesi yapılan okumalarda, bilgilerin güncelliğine dikkat edilmesini tavsiye ederiz. Kapadokya Kırmızı Tur fiyatı 2022 yılı için 400 TL’dir. 6 yaş altı küçük misafirlerimiz bu ücretten muaftır.

Kapadokya balayı paketi alarak Kırmızı Tur programına katılacak misafirlerimizin ücretleri kapadokya balayı paketi kapsamında karşılanmaktadır. Bu misafirlerimiz herhangi bir ücret ödemeden Kırmızı tura katılabilmektedir. Kapadokya Balayı paketleri içeriklerinin tamamında Kırmızı Tur bulunmaktadır. Dolayısıyla Kapadokya Balayı tercihini acentamızdan alan tüm misafirlerimiz ücretsiz olarak Kapadokya Kırmızı Tur programına katılabilmektedirler.

Kapadokya Kırmızı Tur Neler Dahil ?

Bu tur kapsamında misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarını tur paketine dahil ettik. Özellikle 20 yıllık sektör tecrübemizle turlarda yaşanabilecek tüm ihtiyaçları tespit ettik. Ayrıca kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye taşımak için gerekli tüm ayrıntıları turlarımızda düşünerek organizasyon yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Kapadokya Kırmızı Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler;

  • Otelden Alınma
  • Rota Kapsamındaki Yerlerin Gezisi
  • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
  • Tur Kapsamında Alışveriş Noktalarından İndirimli Yararlanma
  • 3 çeşitten oluşan Öğle Yemeği
  • Otele Dönüş

Kırmızı Tur Programı

Devrent Vadisi

Kapadokya’da birbirinden farklı özelliklere ve hikayeler sahip onlarca vadi bulunmaktadır. Kapadokya vadileri içinde efsaneleri ve hayal gücünü zorlayan şekildeki peri bacaları ile Devrent Vadisi ön plana çıkmaktadır. Devrent Vadisinin adı Hayal Vadisi olarak da bilinmektedir. Özellikle insanların bu vadiyi gezerken farklı şekillere benzeyen peri bacaları ile hayal kurmaları mümkün olduğu için bu vadiye Hayal Vadisi denilmiştir. Hayal Vadisi ismi nereden geliyor? diye düşünüldüğünde sadece burada hayal kurulabilmesini sebep göstermek çok basit olacaktır. Ancak bu vadide öylesine ilginç peri bacaları bulunuyor ki; kimisi deveye, kimisi insana, kimisi kuşa ve kimisi de şahlanan bir ata benziyor bu peri bacalarının.

Kırmızı Tur - Devrent Vadisi

Hayal Vadisi Efsanesi

Devrent Vadisi içerisinde yer alan bu çeşitli tarzdaki peri bacaları, bölge insanlarının bunlara bakarak hikaye uydurmasına da imkan vermiştir. Biz, tabi bu hikayelere uydurma diyoruz. İnanıp inanmamak sizin kararınız. Hikaye şu ki; bu bölgede zamanında çok büyük bir Allah dostu yaşamış. Bu Allah dostu zat, bölgedeki insanların sözüne itibar ettiği bir insanmış. Ayrıca öylesine büyük bir zatmış ki ettiği dualar hep kabul olurmuş. Günün birinde bölgeye saldırmak üzere bir düşman ordusu gelmiş. Halk, hemen bu zata gidip Allah’a bu düşman ordusunu engellemesi için dua etmesini istemişler. Bu zat da dua etmiş. Bölge halkı bugün Uçhisar Kalesi olarak bilinen bölgenin en yüksek tepesine çıkıp düşman ordusunun gelişini izlemeye koyulmuş. Allah dostu zatın duasının kabul olmadığını düşünüp onu gözden çıkarmışlar.

Ancak hikaye bu ya; düşman ordusu bölgeye çok yaklaştığı noktada -ki burası Devrent Vadisi olur.- düşman ordusu bir anda taşa dönüşmüş. Tanrı düşman ordusundaki her bir kişiyi farklı şekillerde taşa dönüştürmüş. Bugün Hayal Vadisi içerisinde bulunan peri bacaları da bu sayede oluşmuştur.

Devrent Vadisi Nerede?

Hikayeden çıkıp işin aslında bakacak olursak peri bacalarının tamamı bir coğrafi oluşumdur. Yıllar önce bir iç deniz olan Kapadokya Bölgesinde suların yanardağların oluşturduğu tüf yapıları suların aşındırmasıyla bu yapılar ortaya çıkmıştır. Kapadokya Kırmızı Tur rotası içinde ilk ziyaret yeri olan Devrent Vadisi, Devrent ile Kızılçukur arasında bulunmaktadır. Buraya Ürgüp-Avanos yolu takip ederek gelinmektedir.

Kırmızı Tur 2. Durağı | Paşabağ Vadisi | Rahipler Vadisi

Kapadokya peri bacaları, coğrafi olaylar sonucu oluşmasına rağmen ortaya çıkardığı alanlar birçok işe imkan oluşturmuştur. Bölge insanları bu yapıları kimi zaman ev ve ahır olarak kullanırken kimi zaman da ibadethane ve askeri üs olarak kullanmışlardır. Kapadokya Vadileri içerisinde özellikle büyük peri bacaları ile bilinen Paşabağ Vadisi, bunun dışında farklı özelliklere de sahiptir. İnsanlar, buraya aynı zamanda Rahipler Vadisi de demiştir. Bunun sebebi ise zamanında keşişlerin çok sessiz ve huzurlu bir yer olarak gördükleri bu vadiyi inziva alanı olarak kullanmış olmalarıdır. Kapadokya Kırmızı Tur 2. durağında ziyaret ettiğimiz Paşabağ Vadisinde gezerken bu sessizliği ve huzuru hissedeceksiniz.

Kırmızı Tur 3. Durağı

Kapadokya Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın misafirlerine eşsiz anılar kazandırdığı yerlerden biri de Açık hava müzesidir. Bu müzede birçok kilise, vadi ve mağara bulunmaktadır. Açık Hava müzesi epey büyük bir çevre içinde yer almaktadır. Günümüzden 60 yıl öncesine değin yüzlerce yıl zarfında konaklama ve yaşam alanı olarak tercih edilen bu yerde birçok hikaye vardır. Yaşanmışlığın, insan hatıralarının ve izlerinin bıraktığı bu hikayeleri; taşların şeklinde, mağaraların tarzlarından ve vadilerin ortamında anlayabilirsiniz. Tarihin ruhunu mekana somut nesnelerle yerleşmiş olarak görürsünüz. Bir Açık Hava Müzesinde aslında rehbere bile ihtiyaç yoktur. İnsanın kendi kendine keşif yapması mümkündür.

Kapadokya’da bulunan bu Açık Hava Müzesi tam olarak bu özellikleri bulundurmaktadır. Misafirlerimiz Açık Hava Müzesi gezisinde kendilerini dinlerin, kültürlerin, medeniyetlerin içinde hissedebilmektedirler. Aynı zamanda ortamın doğallığı sayesinde de insanın içgüdüsel yönleri ile neler yaptığını görebilmektedir. Bununla birlikte tamamen insani özelliklerle yaşam savaşının izlerini bu Açık Hava Müzesinde seyredebilirler, keşfedebilirler ve hissedebilirler. Mekanların derinliği tarihi birikimleri ile anlaşılmaktadır. Kapadokya’da bu Açık Hava Müzesini ziyaret eden misafirlerimiz, ne demek istediğimizi daha yakından görebilmektedirler.

Açık hava müzesi - kırmızı tur

Kırmızı Tur 4. Durağı | Kapadokya Çanak Çömlek Atölyeleri

Kapadokya Turları içinde en yaygın tercih edilen tur Kapadokya Kırmızı Tur 4. Durağında Avanos ilçesinde yapılan çanak çömlek atölyeleri ziyaret edilmektedir. Avanos çanak çömlek yapımı konusunda dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Burada yapılan çömlekler dünyanın birçok yerine satılmaktadır. Avanos’u çanak çömlek yapımında ünlü kılan şeyler; Kızılırmağın özgün, eşsiz toprak yapısı ve yüzlerce yıldır bu bölgede çömlekçilik yapımının yaygınlaşmış olmasıdır. Burada bulunan atölyelerin tarihi oldukça eskidir. Özellikle çömlek atölyelerini gezerek misafirlerimizin toprağın mucizesini keşfetmelerini sağlamaktayız. Bu tur kapsamında dileyen misafirlerimiz kendi çömleklerini tasarlayıp atölyelerden satın alabilmektedirler.

Kapadokya Kırmızı Tur 5. Durağı | Öğle Yemeği

Yoğun bir gezi programı sonrası açlığı gidermek ve biraz dinlenmek gerekiyor. Kırmızı tur kapsamında 5. durakta 3 çeşit harika yemeğin tur kapsamında karşılandığı bir öğle yemeği arası vermekteyiz. Burada 1 saatlik arada misafirlerimiz bir yandan yemeklerini yerken bir yandan da dinlenebilmektedirler. Öğle yemeği sonrası Kırmızı Tur kaldığı yerden devam eder.

Kapadokya Kırmızı Tur 6. Durağı | Uçhisar Kalealtı

Kapadokya bölgesi içerisinde yer alan 2 kale bölgenin en yüksek yerleri konumundadır. Bunlar; Uçhisar Kalesi ve Ortahisar Kalesi’ dir.  Özellikle Uçhisar Kalesi tarihteki insanların düşmanları gözetlemek için inşa ettikleri bilinmektedir. Bu bölge Anadolu coğrafyasının orta noktasında bulunduğu için Arap Yarımadası ya da Afrika bölgelerine ulaşım için Avrupa’dan gelen ordular burayı kullanmışlardır. Özellikle tüm dinler için kutsal kabul edilen Kudüs’e ulaşmak için Haçlı orduları bu bölgeden geçmişlerdir. Aynı zamanda müslümanlar için kutsal şehir İstanbul’u fethetmek için de İslam orduları Anadolu coğrafyasından geçmişlerdir. Bu ordular geçiş esnasında Kapadokya bölgesine geldiklerinde erzakları tükendiği için bu bölgedeki insanların gıdalarına el koyarlarmış.

Bu sebeple Kapadokya bölgesinde yaşayan insanlar da Uçhisar Kalesinden bu orduları uzaktan gördükleri anda halka haber verip yeraltı şehirlerine saklanırlarmış. Aynı zamanda yiyeceklerini de uzaktan gördükleri düşmanın yürüme mesafesi zamanında gizli yerlere depolarlarmış. Uçhisar Kalesi tarihte böyle bir misyon yüklenmiştir.

Kapadokya Kırmızı Tur kapsamında gezi rotamıza dahil ettiğimiz Uçhisar Kalealtı bölgesi de henüz çok keşfedilmemiş bir vadidir. Bu vadi içerisinde aynı zamanda bir dere yolu mevcuttur. Bu dere yolu etrafında da yine eşsiz güzellikte peri bacaları bulunmaktadır. Gezimiz kapsamında bu dere yolu ve vadi içerisinde yürüyüş yapmaktayız.

Kırmızı Tur Uçhisar Kalealtı

Kapadokya Kırmızı Tur 7. Durağı | Göreme Panorama | Nazar Boncuklu Ağaç

Kapadokya’yı yükseklerden izlemenin hazzı gerçekten bir başka. Bunu en çok Kapadokya balon turu ile tadabilirsiniz. Bir de Uçhisar Kalesinden ya da Ortahisar Panorama Kafe’den bölgeyi izlerken. Bunlara ek olarak da Kırmızı Turumuzun son durağı olan Göreme Panorama’dan da yukarıdan seyir tadını yaşayabilirsiniz. Özellikle Güvercinlik Vadisi ve Erciyes Dağı manzarasını rahatlıkla görebileceğiniz Göreme Panorama’da güneşin vadiye ve peri bacalarına yansımalarını kadrajınıza alabilirsiniz. Göreme Panorama Salkım Tepesi üzerinde bulunmaktadır. Burada ayrıca Kapadokya’nın meşhur Nazar Boncuklu Ağacı’nı da görebilirsiniz.

Nazar Boncuklu Ağaç Nerede şekline epey bir arama yapılmaktadır. Nazar boncuklu ağaç Kapadokya Güvercinlik Vadisi içinde bulunmaktadır. Bu ziyarette misafirlerimiz nazar boncuğu alıp bu ağaca takarak dilek tutabilmektedirler. Kapadokya Kırmızı Bölge Turu bu ziyaretin ardından son bulmaktadır. Tura katılan misafirlerimizi aracımızla birlikte otellerine bırakarak turu sonlandırmaktayız.

nazar boncuklu ağaç

Kapadokya Kırmızı Tur Rezervasyon

Kapadokya günübirlik tur için gelen misafirlerimize en uygun tur paketi Kırmızı Turdur. Ya da Kapadokya 1 gece 2 gün balayı paketi  tercih eden misafirlerimiz için de en uygun tur paketi yine budur. Bunların dışında da farklı bir otelde ya da acenta ile Kapadokyaya gelmiş olsanız bile HTR Tur hizmet farkıyla Kapadokya Kırmızı Tur rezervasyonu yapmak isterseniz linkten acentamıza ulaşarak hemen rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.